ros has written 20 reviews for films rated ★★★½ .

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★½

    little rock explaining hannah montana to tallahassee >>>

  • New York, New York

    New York, New York

    ★★★½

    New York, New York walked so that La La Land could run

  • The King

    The King

    ★★★½

    hal and john’s bromance >

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive

    ★★★½

    tilda and tom are so brilliant in every scene together truly the ultimate british duo

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★½

    amy adams serving looks from start to finish is what truly matters here

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★½

    i’ll never forget the first time i watched this and screaming at the top of my lungs when keanu did his slo mo walk in the rain with his black suit and black sunglassses

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★½

    the wedding scene came and conquered...also gemma chan looking like that the whole time??? incredible

  • Wuthering Heights

    Wuthering Heights

    ★★★½

    stylistically beautiful amazing cast, Fitzgerald out performed everyone, but a lot of details were left out it’s too demure

  • Uptown Girls

    Uptown Girls

    ★★★½

    i used to rent this like 10 times a month brittany murphy i’ll always love you

  • The Craft

    The Craft

    ★★★½

    fairuza balk did that

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

    i’m happy/jealous that girls will grow up with lara jean as their teen rom com female lead when all i had was that loud georgia girl from angus thongs and perfect snogging

  • The Square

    The Square

    ★★★½

    very swedish, very claes bang