ros has written 57 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    sara trying to jump the razor wire was me doing long jump in school. we tried :/

  • Climax

    Climax

    ★★★★½

    the opening dance scene aahhhh what an achievement of cinema! the rest was fucked up not gonna lie

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    this was roman griffin davis’ first movie and that’s the performance we get?? he just ended de niro’s career under the direction of national treasure taika waititi. amazing

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

    rip laura palmer queen of heaven and my heart </3

  • Dancer in the Dark

    Dancer in the Dark

    ★★★★½

    the people who green lighted this for production were both genius and psychotic. i seriously hate this movie with a burning passion because of the emotional damage it has permanently caused

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    a murder mystery with donut metaphors and gorgeous sequences backed by a thrilling string section ticks all the boxes

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    felt like i was trapped in my worst nightmare yet i loved it and didn’t want it to end? i’m billing the safdie brothers for my anti-stress medication

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    Awkwafinaaaaaaaaa

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    obvious bias favouring the male lead is a bit eh but apart from that this movie is fantastic. laura dern be my divorce lawyer!

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    metaphoric chaos is my favourite cup of tea. and tilda swinton

  • Burning

    Burning

    ★★★★½

    jesus christ the build up is tortuous my muscles hurt my nerves were a wreck the score had me panicking, it’s just perfect

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★½

    holy fuck