ros has written 52 reviews for films rated ★★★★★ .

  • My Brother Jordan

    My Brother Jordan

    ★★★★★

    an overwhelmingly emotional and personal experience. there is so much pain but also love poured into this. i really can’t fault it

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★★

    i never want to see paul mescal cry like that ever again or i’m suing

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    god tier absolute god tier

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    THIS MOVIE IS UNTOUCHABLE. “How do you think the pineapple feels?” yes Wong Kar-Wai you literary mastermind

  • When They See Us

    When They See Us

    ★★★★★

    jharrel jerome is a fucking beast! what a powerhouse of a performance

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    i have enough thoughts and feelings to write a 60 page thesis but instead i’ll say this: 

    florence pugh break up with your boyfriend

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    two deliciously complex lead women paired with a sensual and heartbreaking love story, a chilling score, gorgeous cinematic shots of the ocean AND brush stroking asmr?? the easiest 5 stars i’ve  ever given

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    last re-watch of the year has me super emotional. sacremento is beautiful through greta’s lense and the scene of lady bird and her mother shopping for her prom dress still resonates with me more than anything i’ve seen in film.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    watch without knowing anything about it beforehand. don’t read a synopsis or reviews. don’t even watch the trailer and it will be the best decision you ever make. the third act in particular will launch you across the room

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    what did i do to yorgos for him to make the ending so cruel

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★★

    my mental health always appreciates this experience

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    how did i go 20 years without this movie in my life literally how