• Iron Man

    Iron Man

    ★★★★½

    AHHHHH TONY I LOVE YOU!!!!!

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★½

    so i figured it's about time i actually watch all of the marvel films as i've skipped quite a few. but we watching them in chronological order.

    starting with good ol' captain steve rogers, this one was definitely a bore for me. the story wasn't that interesting, the only characters i liked were steve and bucky. like they had more chemistry than steve and peggy did like come on. but i'm ready to get onto tony stark babyyyy

  • Mike and Dave Need Wedding Dates

    Mike and Dave Need Wedding Dates

    wendy william's voice: what was that?

  • Loki

    Loki

    ★★★★

    that shit HURT!!!

    the first few episodes were definitely the best. they set up the story really well and every week i would be itching to see the next ep. not going to lie, the last couple of eps were a little underwhelming but it definitely was a great start to introducing the multiverse. love you loki ♡

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★½

    10 minutes of maya hawke > the rest of the movie

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    i mean i have heard good things about this movie... but this went beyond any expectations i had for it. THIS WAS AMAZING!!!

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★★

    yes i'm obsessed with pete davidson at the moment and i will watch this movie again this week

  • Flashback

    Flashback

    ★★★½

    this is just a PSA to not do drugs kids

  • Mare of Easttown

    Mare of Easttown

    ★★★★★

    kate winslet!!!!!! this series was absolutely perfect. i have nothing bad to say about it. at the end of every episode, i would stare at my screen thinking "how can i wait ANOTHER week for the next episode!!"

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★★★

    this would have been a 5 if they didn't keep bringing in random celeb cameos

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    ★★½

    i don't know what was more annoying: amy's heavy breathing or the editing style. i felt like i was hallucinating half the time.

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★★

    tell me why i'm so attracted to toby wallace looking dirty with a disgusting mullet