Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Summer Time Machine Blues

Summer Time Machine Blues

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★
Edit this entry  
23
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Are the Apple of My Eye

You Are the Apple of My Eye

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Demon Slayer the Movie: Mugen Train

Demon Slayer the Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Japan Sinks: 2020

Japan Sinks: 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★½
Edit this entry