• Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★½

    best Halloween movie !

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    hand flex hand flex hand flex hand flex hand flex hand flex

  • 1917

    1917

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the scene where will is running through the city ruins...the flares and orange glow of the fire illuminating the city, the dramatic shadows of the ruins, the hopeful yet intense music..despite it taking place amidst so much destruction, it really is one of the most beautiful sequences I’ve seen in awhile

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    when Gandalf arrives with the rohirrim at first light on the fifth day at dawn 😭😭😭 i cry everytime ..no better way to end the battle at helm’s deep, that’s perfection luvs

  • Serenity

    Serenity

    ★½

    interstellar                         serenity
                                  🤝    
                                 
              Matthew mcconaughey 
        driving through cornfields in a
                   blue pickup truck

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★½

    Mummies ! 🤷🏽

  • Twilight

    Twilight

    ★★½

    the way twilight has one of the best movie soundtracks..I voluntarily watched all of the end credits just to listen to the three songs

    also the baseball scene paired with the Muse song..truly poetic cinema

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    watched with my cr*sh 🤡 and he mentioned that he likes how the story is told in a way where it doesn’t explicitly solve everything for us but feeds us enough information to connect the dots and piece things together ourselves !!

    It was really refreshing to rewatch and notice more of the symbolism Villeneuve sprinkled throughout the film, especially the religious symbolism..also I love that none of the initial effects of the surprises and twists in the plot are lost upon rewatch - it’s just as torturous, stressful and exciting as watching it the first time 🤞🏼

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    Hoyte van hoytema...thank you for my life

  • Matilda

    Matilda

    ★★★★½

    miss honey I love YOUUUUU 💛
    also Matilda is a fashion icon

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    will be adopting “comport yourself” and “you must sample this tart” into my daily vocab yupyup

  • A Cinderella Story

    A Cinderella Story

    ★★★★

    the only copy of this movie I had as a kid was a pirated version that was all in chinese so this is my first time watching it in English omg 

    watched this countless times but the final kiss scene in the rain while the jimmy eat world song plays still gives me butterflies every damn time 😩😩