Sara Jean has logged 391 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Little Bit of Heaven

A Little Bit of Heaven

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Alfie

Alfie

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Don't Worry Baby

Don't Worry Baby

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Someone Marry Barry

Someone Marry Barry

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
22
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Edit this entry  
20
Air

Air

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Sky

Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thinner

Thinner

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry