• Light of My Life

    Light of My Life

    ★★★★

    They had me at the opening scene.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    I would never think Elton John would feel more real in a musical than Queen did in an actual biopic. This really surprised me, I absolutely loved Rocketman.

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    Just a great big pile of meh.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    On a rewatch, it is confirmed that I am in love with Olivia Wilde.

  • Easy Rider

    Easy Rider

    ★★★★★

    Embarrassed to admit that this is a first time watch, but it’s so much in my wheelhouse.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★½

    I'm a glutton for punishment.

    Also bumped this up a half-star on a rewatch, Bradley cooper kills me and Lady Gaga is amazing.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★

    First, I absolutely love Queen. They’ve been one of my favorite bands since forever — my dad always had music playing growing up and Queen was in constant rotation. And don’t get me started on when I was a kid watching Highlander for the first time and hearing “Princes of the Universe” or how many times I watched Flash Gordon and getting pumped over the soundtrack.

    Maybe it was overhyped for me? My sister and I are currently writing a…

  • Drop Dead Fred

    Drop Dead Fred

    ★★★★

    I'm following my heart with this rating. Fred still makes me laugh.

  • A Star Is Born
  • Just One of the Guys

    Just One of the Guys

    ★★★★

    Two of my biggest crushes growing up: Ralph Macchio in The Karate Kid and Terry as a boy from Just One of the Guys.

    This held up surprisingly well on a rewatch, I think I was in elementary school that last time I saw this.

  • mid90s

    mid90s

    ★★★★

    Skateboarding and the culture in general was a huge influence on me as a teenager, so this was an easy win for me. Being obsessed with Toy Machine and Ed Templeton growing up is what laid the groundwork for me to eventually make a career as an artist/graphic designer.

    It isn’t without its issues, but I think Jonah Hill did a hell of a job capturing this moment in 90s skate culture. Nostalgia for the win.

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    This is one of the most relatable coming-of-age movies I’ve ever seen. The pool party scene, where the camera zooms out while she’s standing at the sliding glass door, that was me in eighth grade, embarrassed of my one-piece bathing suit while all of the other girls were wearing bikinis. The scene in the car with the older boy daring her to take her shirt off. That was me at a party in eighth grade. A couple of boys (including…