• The Northman

    ★★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Eternals

    ★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★½

  • Halloween Kills

    ½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Spencer

    ★★½

  • Dune

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Old

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Annette

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Army of the Dead

    ★★

  • Spiral: From the Book of Saw

    ½

  • Wrath of Man

  • Mortal Kombat

  • Nobody

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★½

  • Chaos Walking

    ★★★

  • Space Sweepers

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Together Together

  • Street Gang: How We Got to Sesame Street

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★★

  • A Recipe for Seduction

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Riders of Justice

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • The Kid Detective

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Honest Thief

    ★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • An American Pickle

    ★★½

  • Greenland

  • Unhinged

    ★½

  • The Old Guard

    ★★

  • Hamilton

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★½

  • Irresistible

    ★★

  • The King of Staten Island

  • Quiz

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Trip to Greece

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Tesla

    ★★★

  • Palm Springs

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★