Sort by

Sara has logged 113 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Willaq Pirqa, the Cinema of my Village

Willaq Pirqa, the Cinema of my Village

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moon Heart

Moon Heart

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pakucha

Pakucha

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry