• The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

  • Soul

  • Run

    ★★★★

  • The New Mutants

    ★★½

  • The Hunt

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • Doctor Sleep

  • Joker

    ★★★★★

  • It Chapter Two

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • Pet Sematary

  • Ralph Breaks the Internet

  • Roma

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Snowden

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Magical Girl

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★★

  • TRON: Legacy

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★

  • Perfume: The Story of a Murderer

  • The Devil Wears Prada

  • The Matrix Revolutions

    ★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

  • The Green Mile

  • Sleepy Hollow

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★

  • Being John Malkovich

  • The Sixth Sense

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • Tarzan

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★★★

  • Notting Hill

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★

  • The Faculty

  • You've Got Mail

  • Shakespeare in Love

    ★★

  • Babe: Pig in the City

  • Meet Joe Black

  • American History X