Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
03
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★
Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What Would Sophia Loren Do?

What Would Sophia Loren Do?

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Wind

Wind

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Float

Float

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sahara

Sahara

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
Edit this entry  
19
The Windermere Children

The Windermere Children

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry