• The Northman

    ★★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • Kimi

    ★★★½

  • The House

    ★★★½

  • The Tinder Swindler

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Unforgivable

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • The Guilty

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Annette

    ★★★★

  • Good on Paper

    ★½

  • Luca

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★½

  • Love, Death & Robots: Automated Customer Service

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★

  • The Underground Railroad

  • Things Heard & Seen

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★½

  • A Glitch in the Matrix

  • Cryptozoo

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Censor

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Music

  • Finding Jesus

    ½

  • News of the World

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • Limbo

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • The Human Voice

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Strasbourg 1518

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Out

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Mulan

    ★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Devs

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Welcome to Chechnya

    ★★★★½