• Son of Batman

    Son of Batman

    ★★★★½

    damian wayne the best robin no it’s true it’s true

  • Justice League: War

    Justice League: War

    ★★★

    wish there was more plot instead of just nonstop action from start to finish but least it wasn’t as messy as the 2017 justice league movie

  • Justice League: The Flashpoint Paradox

    Justice League: The Flashpoint Paradox

    ★★★★

    I love this movie and this storyline so much: I knew it was gonna be great when within the first minute of the movie Barry’s mom tells him, “Accept the things you cannot change, have the courage to change the things you can, and have the wisdom to know the difference” . That quote explains to me why the character of Barry Allen and the flashpoint storyline really work for me. As cool as it was seeing alternative versions of the characters we know and love, what really made this movie amazing for me was the theme of accepting life for what it is

  • Star Wars: The Clone Wars

    Star Wars: The Clone Wars

    ★★★½

    gave it an extra half star for ahsoka aka the best star wars character

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    it’s an okay movie. It’s not a masterpiece and nowhere near one of the best superhero movies of all time but it’s not terrible and definitely an improvement from the first one.

    It’s not the greatest character arc and they don’t go deep into it but at least there is one. I also like how venom in this movie is a more developed character. carnage was a pretty cool villian. And that showdown in the end was entertaining. Plus the…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    unpopular opinion but I really like this movie

    alden ehrenreich was a great young han solo and people shit on him too much. no one will ever live up to harrison ford’s portrayal of the character but if anyone can even get close it’s alden.

    and donald glover is a perfect young lando calrissian. he captures lando’s charisma so well. I hope he’s still going to play lando in the lando disney plus series bc it’s going to be difficult…

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★★

    literally a perfect show. like I have nothing to criticise it for like wow this was definitely worth the hype

    the themes in this show were portrayed well within the show, the premise was strong and interesting, the characters were interesting and captivity, the antagonists really worked, and the plot twists towards the end really worked for me.

    whenever I thought this show couldn’t get crazier they fucking outdo themselves in the next episode. 

    this was such a delightful surprise and one of the best shows I watched this year

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really wanted to like this … I really did. It was one of my anticipated shows of 2021 and I really do like Mike Flanagan’s work so much but this …. Just didn’t hit the way i was expecting it to hit.


    I’ll start off with positives. The show looks good. The cinematography and directing is really well done. The show is nice to look at. And the acting is really good too. 

    Despite that though, it is way…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    objectively, this is a very well made star wars movie. probably the most well made one in recent years. I really like the directing and how they did something different that we haven’t really seen before.
    I also liked how there was such a nuanced take with the rebels/empire war in this movie which is something that we don’t see a lot of in these Star Wars movies.
    the concept of finding out how the Death Star was made and…

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this is super long and nobody is gonna read this but I just have a lot of thoughts about this movie 


    this movie doesn’t deserve the hate it gets despite its flaws imo.

    it’s not perfect I didn’t like how they acknowledged that finn is force sensitive but didn’t do much with it i need a finn disney plus series. also don’t like how rose was sidelined bc shitty dudebros didn’t like her. the reylo kiss was super awkward and…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this movie is everything that star wars isn’t. sure, risks are great and should be encouraged but not when they’re only done for shock value and only result in character assassination. I’m supposed to believe that original trilogy luke skywalker, the same guy who wouldn’t kill vader despite being a genocidal maniac because he saw the good in him, would attempt to murder his nephew before he even turned to the dark side?? whoever mark hamill is playing in this…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

    the only major criticism I have about this movie is that it’s way too similar to a new hope. It feels more like a new hope remake/reboot than it’s own separate story. both movies are about a protagonist who’s from a desert place who encounters a droid that has secret information that evil organisation wants. and that’s besides the other shit ton similarities (snoke=palpatine, poe=han, han=obi wan, etc). regardless of that though this movie made me feel nostalgic in a…