saru has logged 154 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mubarakan

Mubarakan

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★½
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry