Sort by

saru has logged 232 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mohabbatein

Mohabbatein

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Son of the Bride

Son of the Bride

2001
×
★★
Edit this entry  
30
What Our Fathers Did: A Nazi Legacy

What Our Fathers Did: A Nazi Legacy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Law

The Law

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry