saru has logged 176 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Edit this entry  
10
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Under the Open Sky

Under the Open Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlatan

Charlatan

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Apples

Apples

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Days

Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry