• Dune

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Annette

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★★★

  • And Then

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • White Noise

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Photograph

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Cats

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Born to Be

    ★★★★

  • Harriet

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • Carmilla

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Wig

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★½

  • Venom

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

  • W. Kamau Bell: Private School Negro

    ★★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Teen Titans Go! To the Movies

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

    ★★★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★★

  • Fast Color

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Malena Pichot: Estupidez compleja

    ★★★★½