Sort by

Mitchell has logged 230 entries for films during 1996.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
City Hall

City Hall

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Stalin

Stalin

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Client

The Client

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★½
Edit this entry  
17
Special Effects: Anything Can Happen

Special Effects: Anything Can Happen

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★
Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Edit this entry  
05
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★
Edit this entry  
01
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★½
Edit this entry  
30
The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fly Away Home

Fly Away Home

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

1935
×
★★★
Edit this entry  
26
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry