Sort by

Mitchell has logged 10 entries for films during January 1996.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Garbo Talks

Garbo Talks

1984
×
★★½
Edit this entry  
09
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★
Edit this entry  
06
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Edit this entry