• Scream

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Candyman

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Mank

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Missing Link

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • The Report

    ★★★½

  • Creed II

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Supa Modo

    ★★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Mandy

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • It

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • The Beguiled

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Alien: Covenant

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★