Sort by

Bendik has logged 81 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kung Fu Panda: Secrets of the Masters

Kung Fu Panda: Secrets of the Masters

2011
×
★★½
Edit this entry  
31
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pusher 3

Pusher 3

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pit, the Pendulum and Hope

The Pit, the Pendulum and Hope

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folk ved Fjorden

Folk ved Fjorden

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Louis & Luca and the Snow Machine

Louis & Luca and the Snow Machine

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry