Bendik has logged 49 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leaves of Grass

Leaves of Grass

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Square

The Square

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ice Kiss

Ice Kiss

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry