• Suspiria

    ★★★★★

  • Alice, Sweet Alice

    ★★★½

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • The Tenant

    ★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • Robin Hood

    ★★

  • Westworld

    ★★★½

  • American Graffiti

    ★★★★★

  • Hungry Wives

    ★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Now!

    ★★★½

  • Blood and Black Lace

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • The Innocents

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★

  • Written on the Wind

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Pinky

    ★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Housing Problems

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★½

  • The Birth of a Nation