Sort by

Sam has logged 411 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lucky Day

Lucky Day

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spectres

Spectres

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seberg

Seberg

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Relative Evil

Relative Evil

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tell Me How I Die

Tell Me How I Die

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Virus

Virus

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shock and Awe

Shock and Awe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Vault

The Vault

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Interview

Interview

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Female Brain

The Female Brain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diamond Men

Diamond Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost Souls

Lost Souls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Planters

The Planters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rich Man's Wife

The Rich Man's Wife

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Company

Bad Company

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birth

Birth

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Climber

The Climber

1975
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shelter Island

Shelter Island

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Island of the Dead

Island of the Dead

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
All the Way from Michigan Not Mars

All the Way from Michigan Not Mars

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diabolique

Diabolique

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Panic

Panic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry