• Emma.

  • Palm Springs

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

  • 1917

  • Frozen II

    ★★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★

  • Midsommar

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Late Night

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★★

  • A Star Is Born

  • The Favourite

  • Roma

  • Crazy Rich Asians

  • The Spy Who Dumped Me

  • Annihilation

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • Baby Driver

  • The Big Sick

  • The Edge of Seventeen

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

  • The Nice Guys

  • The Love Witch

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Crimson Peak

  • Magic Mike XXL

  • Inside Out

  • Carol

  • Pitch Perfect 2

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Gone Girl

  • The Grand Budapest Hotel

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

  • Obvious Child

  • What If

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Tracks

  • About Time

  • Stoker

  • Zero Dark Thirty

  • Argo

  • Anna Karenina

  • Frances Ha

  • Ruby Sparks

  • Moonrise Kingdom

  • The Story of Film: An Odyssey

    ★★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

  • The Artist

  • Bridesmaids

    ★★★★★

  • Jane Eyre

    ★★★★★

  • One Day

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The King's Speech