Sort by

Sarah has logged 622 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Black Shampoo

Black Shampoo

1976
×
Edit this entry  
29
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Come True

Come True

2020
×
★★
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nightmare Castle

Nightmare Castle

1965
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
06
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Killing Us Softly 4: Advertising's Image Of Women

Killing Us Softly 4: Advertising's Image Of Women

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry