Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Silence

The Silence

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Edit this entry  
20
What Would Sophia Loren Do?

What Would Sophia Loren Do?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Poor Cow

Poor Cow

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Les Misérables

Les Misérables

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
The Real Right Stuff

The Real Right Stuff

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Hamilton: One Shot to Broadway

Hamilton: One Shot to Broadway

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Camille

Camille

1936
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Denmark

Denmark

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★
Edit this entry  
07
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Robin's Wish

Robin's Wish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★½
Edit this entry  
01
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chadwick Boseman: A Tribute for a King

Chadwick Boseman: A Tribute for a King

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trouble in Store

Trouble in Store

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★½
Edit this entry  
23
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
18
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1934
×
★★★
Edit this entry  
18
Juanita

Juanita

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Out of Blue

Out of Blue

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Kindness of Strangers

The Kindness of Strangers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★½
Read prior review Edit this entry