Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Duke

The Duke

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry