Sort by

Scarlett Worthington has logged 74 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Othello (RSC, 2015)

Othello (RSC, 2015)

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
National Theatre Live: Twelfth Night

National Theatre Live: Twelfth Night

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
RSC Live: The Merchant of Venice

RSC Live: The Merchant of Venice

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
21
Romeo and Juliet - Live at Shakespeare's Globe

Romeo and Juliet - Live at Shakespeare's Globe

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Servant

The Servant

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry