RSS feed for Fanya
  • Si Doel the Movie 2

    Si Doel the Movie 2

    ★★

    friend: don’t be so dramatic
    me: lol i ain’t shit compared to cornelia agatha’s acting

  • Pillow Talk

    Pillow Talk

    ★★★★

    Finally got the chance to revisit this gem. It really reminded me of how much I LOVE Doris and Rock together as a comedic and romantic duo. And don't even get me started on who to gaze at, cause both are terribly good looking human beings! I even had to replay a lot of scenes just to focus on each of them.

    Also I have more appreciation for the clever writing; never for once boring, always had me laughing through the dialogues and Doris' expressions are priceless every time. Oh and those running gags... chef's kiss!

  • Morning Glory

    Morning Glory

    ★★★

    all three stars go to diane keaton rapping with 50 cent cause that's all i need in my life

  • Aladdin

    Aladdin

    Had to walk out three minutes in because my little brother was about to throw up.. I wanna say "mood" but then again I've only seen three minutes of it.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    "Oh my god..."

    "...Zilla."

    askshgjsdkfj this is one of those bad jokes annoying film goers would make.

  • Enchanted

    Enchanted

    ★★★½

    Amy Adams is literally a princess.

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★

    There’s a part where Keanu Reeves speaks Indonesian and some of the audience cheered and clapped asdjgjdk we have such low standard..

  • What Men Want

    What Men Want

    ★½

    Whew this really took an effort to finish.

  • Blue Jay

    Blue Jay

    ★★★★★

    WATCH ME MAKE EVERYONE I KNOW SEE THIS FILM

  • Memories of My Body

    Memories of My Body

    ★★★

    I found myself sitting in a theater full of people laughing during the monologues and I could only sigh.

    A film with the purpose of tackling such strong, controversial topic of LGBT in Indonesia became a laughing stock amongst the general audience and I feel this is due to how the filmmakers chose to execute the film. Such a missed opportunity.

  • Mansfield Park

    Mansfield Park

    ★★★★

    Mary Crawford is gay and should have ended up together with Fanny Price. Thanks for coming to my TED Talk.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    I FUCKING BAWLED MY EYES OUT