Sort by

James has logged 172 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Wish

Wish

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Camelot

Camelot

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Dictator

Dear Dictator

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
Read the review Edit this entry  
30
Poison

Poison

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Romeo & Juliet: Sealed with a Kiss

Romeo & Juliet: Sealed with a Kiss

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sharktopus vs. Whalewolf

Sharktopus vs. Whalewolf

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
What's Up: Balloon to the Rescue!

What's Up: Balloon to the Rescue!

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
War Horse

War Horse

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Read the review Edit this entry