Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Elle

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★★½

  • One More Time with Feeling

    ★★★★½

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 467 Films watched
  • 38.9 Average per month
  • 9 Average per week

Milestones

First Film

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Jan 1

Most Watched

The Neon Demon

3 times

Big Trouble in Little China

twice

Seeds

twice

Phantom of the Paradise

twice

Ali: Fear Eats the Soul

twice

Last Film

Showgirls

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
259 films
Thriller
140 films
Drama
124 films
Comedy
92 films
Action
91 films
Crime
69 films
Sci Fi
56 films
Mystery
51 films
Fantasy
28 films
Romance
25 films
USA
288 films
Italy
69 films
Japan
51 films
Germany
35 films
France
24 films
Spain
19 films
Canada
14 films
UK
14 films
Mexico
6 films
Denmark
3 films
English
355 films
Italian
71 films
Japanese
50 films
German
38 films
Spanish
23 films
French
21 films
Latin
4 films
Russian
3 films
Arabic
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 24

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Evan’s most liked review

Eaten Alive

★★★★½

The pure insanity of the final act of TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, but sustained for 90 straight minutes and channeled through an intentionally visibly artificial technicolor Mario Bava adaptation of a grimy Tennessee Williams stage play. Also, there's an alligator.

More reviews

Evan’s most liked list

Favorite Genre Film Discoveries of 2016

The first two rows are a vaguely-but-not-really ranked top ten. The rest are other favorites from this year.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Snuff
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

They Came from the Swamp: The Films of William Grefé

Films Evan watched in 2016

  • Showgirls
  • A Touch of Zen
  • Dracula (The Dirty Old Man)
  • Big Trouble in Little China
  • Zardoz
  • Marquis de Sade: Justine
  • The Cut-Throats
  • Hide and Go Shriek
  • The Headless Eyes
  • Savage Weekend
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Camille 2000
  • Heavy Metal Massacre
  • Annie Hall
  • The Hang Up
  • Sign 'o' The Times
  • Under the Cherry Moon
  • The Haunted House
  • Convict 13
  • Love and Death
  • Elle
  • Donkey Skin
  • La La Land
  • Sherlock, Jr.
  • Female Trouble
  • Desperate Living
  • Pink Flamingos
  • The Alien Dead
  • Seeds
  • The Doll Squad
  • Sleeper
  • Trapped in Lust
  • One Week
  • Belladonna of Sadness
  • Phantom of the Paradise
  • Christmas Evil
  • Massacre Mafia Style
  • Too Much Too Often!
  • The Young Girls of Rochefort
  • Tenderness of the Wolves
  • Kamikaze 1989
  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask
  • The Bees
  • Happy Birthday to Me
  • Slime City
  • Lola
  • Veronika Voss
  • Assault on Precinct 13
  • Slaughterhouse Rock
  • The Marriage of Maria Braun
  • Blaze Starr Goes Nudist
  • Nude on the Moon
  • Don't Go in the House
  • Hellraiser III: Hell on Earth
  • Black Christmas
  • Punk Vacation
  • The Weirdo
  • The Meatrack
  • Frightmare
  • The Return of Count Yorga
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Sugar Cookies
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Hellraiser
  • Luther the Geek
  • Lady Terminator
  • The Driller Killer
  • Viva
  • Dawn of the Dead
  • Jack Frost
  • Death Machines
  • All the Sins of Sodom
  • The Undertaker
  • In a Year with 13 Moons
  • Murder Weapon
  • Chinese Roulette
  • The 'Burbs
  • Count Yorga, Vampire
  • Knightriders
  • Bananas
  • To Live and Die in L.A.
  • Eugenie
  • Gremlins
  • The Sex Perils of Paulette
  • Fox and His Friends
  • Sweet Trash
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Howling II: Stirba - Werewolf Bitch
  • Beware of a Holy Whore
  • Creepshow 2
  • The Merchant of Four Seasons
  • 99 Women
  • Immoral Tales
  • C.H.U.D. II: Bud the Chud
  • The Beast
  • Chopping Mall
  • Blood Freak
  • House
  • Blood Rage
  • Sorcerer
  • Messiah of Evil
  • Phenomena
  • Rabid
  • Pass Thru
  • Return of the Living Dead 3
  • The Alien Factor
  • Waxwork
  • Cannibal Ferox
  • The Killing of America
  • Phenomena
  • Moonlight
  • Shogun Assassin
  • Dreams
  • Prince of Darkness
  • Caliber 9
  • Arrival
  • Blood Simple
  • La Grande Bouffe
  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell
  • The Satanist
  • Conquest
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
  • 1990: The Bronx Warriors
  • The Mad Dog Killer
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Nightmare
  • The Stuff
  • C.H.U.D.
  • Christine
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Valley of the Dolls
  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne
  • Blow Out
  • The Lickerish Quartet
  • Sin You Sinners
  • The Thing
  • Spasmo
  • Score
  • Rear Window
  • Body Double
  • Deathrow Gameshow
  • The Initiation
  • Carrie
  • Just for the Hell of It
  • She-Devils on Wheels
  • Scum of the Earth!
  • The Last American Virgin
  • Orgy of the Dead
  • Eaten Alive
  • I Drink Your Blood
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Creepshow
  • The Beyond
  • Deep Red
  • Hatchet for the Honeymoon
  • Ghosthouse
  • Day of the Woman
  • Boo! A Madea Halloween
  • Eyeball
  • The New York Ripper
  • Vamp
  • Don't Torture a Duckling
  • The Baby
  • Monster Hunter
  • It Follows
  • The Witch
  • Halloween
  • Kill Baby, Kill
  • Murder-Rock: Dancing Death
  • The Burning
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Graduation Day
  • Bloody Moon
  • Friday the 13th
  • A Nightmare on Elm Street
  • Burial Ground
  • Manhattan Baby
  • Psychomania
  • Vampyros Lesbos
  • The Corpse Grinders
  • A Taste of Blood
  • Torso
  • Color Me Blood Red
  • The Greasy Strangler
  • Dark Water
  • The Prowler
  • Two Thousand Maniacs!
  • Something Weird
  • The Wizard of Gore
  • The Gruesome Twosome
  • Inferno
  • Deranged
  • The Astro-Zombies
  • Shin Godzilla
  • Curtains
  • Keyholes Are for Peeping
  • The Zodiac Killer
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • Demonoid: Messenger of Death

See all 467

World Map

Highly rated films Evan is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more