Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Woodpeckers

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 832 Films watched
  • 69.3 Average per month
  • 16 Average per week

Milestones

First Film

Interiors

Jan 1

Most Watched

Querelle

3 times

Nothing Lasts Forever

twice

Rapture

twice

Deep Red

twice

Doppelganger

twice

Last Film

The Apartment

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
361 films
Drama
270 films
Thriller
193 films
Comedy
151 films
Action
148 films
Crime
141 films
Sci Fi
93 films
Mystery
77 films
Fantasy
57 films
Romance
47 films
USA
425 films
France
129 films
Italy
108 films
Germany
59 films
Spain
46 films
Japan
38 films
UK
38 films
Hong Kong
26 films
Canada
18 films
Mexico
16 films
English
576 films
French
114 films
Italian
93 films
German
64 films
Spanish
54 films
Japanese
42 films
Chinese
24 films
Cantonese
15 films
Latin
8 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 507

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Evan’s most liked review

American Movie

★★★★★

I guess some people think this is exploitative, but it and the people in it are so inspiring to me. I love Mark Borchardt’s obsession with film; how he talks excitedly about shooting on 16mm black-and-white reversal stock and then later spends months stuck at a flatbed, cutting his direct-market…

More reviews

Evan’s most liked list

Horror Chic: 80s Horror Movies by Porn Directors

We can thank the rise of video (and the subsequent collapse of the adult theatrical market) for these.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Santa and the Ice Cream Bunny
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

In the Glitter Palace

Films Evan watched in 2017

  • The Apartment
  • Get Crazy
  • Successive Slidings of Pleasure
  • Phantom Thread
  • Chocolate Babies
  • N. Took the Dice
  • Theorem
  • Eden and After
  • After the Fox
  • Céline and Julie Go Boating
  • The Man Who Lies
  • I, Tonya
  • Boyfriends and Girlfriends
  • The Green Ray
  • The Shape of Water
  • Blood Beat
  • Black Christmas
  • Full Moon in Paris
  • Glitter
  • School's Out!
  • Beyond the Seventh Door
  • Attack of the Robots
  • Nothing Lasts Forever
  • Pierrot le Fou
  • Pauline at the Beach
  • Nothing Lasts Forever
  • A Good Marriage
  • Alphaville
  • The Thin Man
  • Christmas in Connecticut
  • Call Me by Your Name
  • The Aviator's Wife
  • Fantômas: Juve Against Fantômas
  • Contempt
  • Wings of Desire
  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine
  • Shoot the Piano Player
  • Lady Bird
  • Smithereens
  • The Murder of Fred Hampton
  • The Jungle
  • A Woman Is a Woman
  • Babes in Toyland
  • Rapture
  • Disconnected
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Sadist
  • Tramp Strategy
  • The Lost Moment
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The American Friend
  • Tokyo Melody: A Film about Ryuichi Sakamoto
  • Santa and the Ice Cream Bunny
  • Deep Red
  • The Plastic Dome of Norma Jean
  • The Whole Shootin' Match
  • Purple Noon
  • Lucky, the Inscrutable
  • Wolf Devil Woman
  • Pick-up
  • Vapors
  • Seeds
  • It's Alive
  • Yakuza Graveyard
  • Death Proof
  • Born of Fire
  • Trancers
  • The Dead
  • Sudden Death
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Who Killed Teddy Bear?
  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking
  • God Told Me To
  • The Disaster Artist
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • The Bitter Stems
  • Virgin Report
  • Goldilocks and the Three Bares
  • Tough Guys Don't Dance
  • The Defilers
  • Strangers on a Train
  • Reform School Girls
  • Dark Angel
  • Legacy of Satan
  • Revenge in the House of Usher
  • Riot on 42nd St.
  • Bad Girls Dormitory
  • Open Secret
  • Ishtar
  • Down Friday Street
  • Eggshells
  • The Heisters
  • Breeders
  • Forced Entry
  • HANDsome
  • The Crazies
  • Sons of the Desert
  • Berth Marks
  • Alabama's Ghost
  • Hungry Wives
  • Doppelganger
  • There's Always Vanilla
  • Yes, Madam
  • The People Under the Stairs
  • The Yin and the Yang of Mr. Go
  • Pink Narcissus
  • Black Trip
  • Black Plus X
  • Black TV
  • Black Is
  • Stranded
  • Dr. Caligari
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne
  • Sex and Fury
  • Roseland
  • Trouble in Paradise
  • Dinah
  • The Alley Tramp
  • Sins of the Fleshapoids
  • Doppelganger
  • Angel Heart
  • The Funhouse
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • The Art of Dying
  • Asylum of Satan
  • Thriller: A Cruel Picture
  • The Sacrifice
  • Vampyros Lesbos
  • In Hot Blood
  • My Favorite Season
  • The Peanut Butter Solution
  • Barfly
  • Black Sunday
  • No Skin Off My Ass
  • Crypt of Dark Secrets
  • Why Does Herr R. Run Amok?
  • Vampyros Lesbos
  • Boogie Nights
  • Vampyres
  • Wonder Women
  • Faceless
  • Venus in Furs
  • The Thing
  • Freaked
  • Dawn of the Dead
  • Night of the Living Dead
  • Teen-Age Strangler
  • The Golem: How He Came Into the World
  • Slumber Party Massacre II
  • The Black Cat
  • The Bloody Judge
  • The Undertaker and His Pals
  • Antichrist
  • Faces Places
  • Baby Blood
  • I'm Dangerous Tonight
  • Maniac
  • The Last Metro
  • They Live
  • Papaya: Love Goddess of the Cannibals
  • One on Top of the Other
  • Retribution
  • School Spirit
  • She Freak
  • The Hidden
  • Nightmare Beach
  • College
  • The Girl from Rio
  • Children of the Corn
  • The Corpse Grinders
  • Satan
  • The Brood
  • Spider Baby
  • Trilogy of Terror
  • Steamboat Bill, Jr.
  • Tristana
  • Flesh and Lace
  • A Simple Plan
  • Cuadecuc, Vampir
  • Night of the Demons
  • Count Dracula
  • Demon Wind
  • Lisa and the Devil
  • Hot Thrills and Warm Chills
  • Doctor of Doom
  • Let's Go with Pancho Villa
  • Three Ages
  • House on Bare Mountain
  • Kiss Me Quick!
  • Angst
  • The General
  • Spooky, Spooky
  • Encounters of the Spooky Kind
  • Lisa and the Devil
  • Sinthia: The Devil's Doll
  • We're Going to Eat You
  • Agony of Love
  • Belle de Jour
  • Mr. Vampire 3
  • Thirst Street
  • Frozen Scream
  • The Devil Came from Akasava

See all 832

World Map

Highly rated films Evan is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more