Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The Death of Dick Long

    ★★★★

  • The Golden Glove

    ★★★★

  • Climate of the Hunter

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Showgirls

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★★★

  • Cruising

    ★★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 696 Films watched
  • 58 Average per month
  • 13.4 Average per week

Milestones

First Film

Showgirls

Jan 1

Most Watched

Meshes of the Afternoon

3 times

No No Nooky T.V.

twice

Diamantino

twice

Blonde Death

twice

Josie and the Pussycats

twice

Last Film

Tokyo Story

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
280 films
Horror
150 films
Comedy
145 films
Thriller
106 films
Documentary
91 films
Romance
75 films
Sci Fi
59 films
Fantasy
56 films
Action
54 films
Crime
50 films
USA
419 films
France
53 films
UK
45 films
Italy
29 films
Japan
23 films
Canada
23 films
Germany
21 films
Spain
9 films
Mexico
9 films
Australia
6 films
English
609 films
French
54 films
Italian
33 films
Spanish
33 films
Japanese
25 films
German
25 films
Portuguese
7 films
Finnish
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 100

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Evan’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

★½

lol at this movie going out of its way to give Finn and Poe girlfriends

More reviews

Evan’s most liked list

Pride Month 2019 Suggestions

I know a bunch of people who are doing daily recommendations, but I'm awful at that sort of thing. Here are thirty for the month, each with streaming or purchase links in the notes.


This is meant to be an extension of this list.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Glitter
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Green Card: An American Romance

Films Evan watched in 2019

  • Tokyo Story
  • The Fairies
  • Strawberry Shortcut
  • Pickle Surprise
  • Wigstock: The Movie
  • Drag Queen Marathon
  • Undercover Me!
  • Hustle with My Muscle
  • Made for TV
  • Bump and Grind It
  • Chicken Elaine
  • John Sex: The True Story
  • The Mother Show
  • No No Nooky T.V.
  • What I Did Last Summer
  • Diamantino
  • Gloria
  • Brainscan
  • Uncut Gems
  • Blonde Death
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Careful
  • Black Christmas
  • The Ritz
  • The Candy Snatchers
  • Julien Donkey-Boy
  • Black Christmas
  • Ask Any Buddy
  • Galaxy of Terror
  • Night Killer
  • Dial Code Santa Claus
  • Muriel's Wedding
  • Minnie and Moskowitz
  • The Boys Next Door
  • Laura
  • House of Seven Belles
  • Berserker
  • Fear No Evil
  • Score
  • Downtown '81
  • Godzilla vs. Hedorah
  • Purple Rain
  • Sign 'o' The Times
  • Josie and the Pussycats
  • Glitter
  • All Monsters Attack
  • Josie and the Pussycats
  • Song of Love
  • Scorpio Rising
  • Meshes of the Afternoon
  • Un Chien Andalou
  • The Stuff
  • Satantango
  • Paganini Horror
  • La Chinoise
  • The Wizard of Gore
  • Santa Sangre
  • The Magnificent Ambersons
  • Wilder Napalm
  • Son of Godzilla
  • Totally Fucked Up
  • This Is Not Berlin
  • Lupe
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Invasion of Astro-Monster
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Mothra vs. Godzilla
  • Hell Night
  • Chatterbox!
  • Reform School Girls
  • Lady Terminator
  • Far from Heaven
  • King Kong vs. Godzilla
  • Godzilla Raids Again
  • The Black Cat
  • Pain and Glory
  • Johnny Minotaur
  • Braindead
  • Coming Out
  • Angst
  • The Naked Dawn
  • Sssssss
  • V.O.
  • All Male Mash Up
  • Los Angeles Plays Itself
  • City of Lost Souls
  • Petey Wheatstraw
  • Threads
  • Strange Behavior
  • Scary Movie
  • Body Bags
  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • The Destroying Angel
  • A Night to Dismember
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • White Star
  • Joker
  • Killer Crocodile
  • Invaders from Mars
  • The Believer's Heaven
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Word Is Out: Stories of Some of Our Lives
  • The Times of Harvey Milk
  • The Burning Hell
  • If Footmen Tire You, What Will Horses Do?
  • The Vineyard
  • The Death of Dick Long
  • Bloody Sect
  • The Prey
  • The Brainiac
  • The Witch's Mirror
  • Parasite
  • Amigo
  • Climate of the Hunter
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Knives and Skin
  • The Other Lamb
  • Dolemite
  • Dolemite Is My Name
  • The Peanut Butter Solution
  • Jallikattu
  • The Lighthouse
  • Bloody Birthday
  • Vivarium
  • Hell's Trap
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • She Mob
  • Butt Boy
  • The McPherson Tape
  • The Lodge
  • Swallow
  • The Ship of Monsters
  • Color Out of Space
  • The Vast of Night
  • The Golden Glove
  • Reflections of Evil
  • Sweetheart
  • Tammy and the T-Rex
  • Adoration
  • Flooding with Love for The Kid
  • Blonde Death
  • Splatter University
  • Streetwise
  • Final Exam
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • The Crush
  • Gamer
  • Lovelace
  • Dolls
  • Futz
  • Making Love
  • Smooth Talk
  • The Last Shark
  • Betty Blue
  • The Legend of the Stardust Brothers
  • Debt Begins at 20
  • Changes
  • Moody Teenager
  • In the Red
  • The Third Reich 'n Roll
  • Deaf/Punk
  • Session 9
  • Lusting Hours
  • China and Silk
  • Beach Babes from Beyond
  • Abby
  • Diamantino
  • Bambi Meets Godzilla
  • The Love God?
  • The Queen
  • Checkmate
  • The More the Merrier
  • Meatballs Part II
  • Summer Camp
  • The Acid Eaters
  • Slumber Party Massacre II
  • Let My Puppets Come
  • Hellmaster
  • Sudzall Does It All!
  • Cleo/Leo
  • Bacchanale
  • The Punisher
  • Apocalypse Now
  • Black Lizard
  • Eraserhead
  • Emerald Cities
  • Only Angels Have Wings
  • Madame Wang's
  • Trance
  • Cruising
  • The Slumber Party Massacre
  • Last Tango in Paris
  • Punk Rock
  • A Bigger Splash
  • Holy Motors
  • House on Haunted Hill
  • The Decameron
  • Precious Products
  • The Creeping Crimson
  • Kamikaze Hearts
  • The Telephone Book
  • Rainy Season
  • Beyond Love and Evil
  • Born of Fire

See all 696

World Map

Highly rated films Evan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Little Women

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more