Highest rated films

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • 3 Women

    ★★★★★

  • Klute

    ★★★★★

  • Fox and His Friends

    ★★★★★

  • Nowhere

    ★★★★★

  • Polyester

    ★★★★★

  • Multiple Maniacs

    ★★★★★

  • Totally Fucked Up

    ★★★★★

  • Tongues Untied

    ★★★★★

  • Kamikaze Hearts

    ★★★★★

  • Passing Strangers

    ★★★★★

  • Forbidden Letters

    ★★★★★

  • Sparkle's Tavern

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 249 Films watched
  • 31.1 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Wigstock: The Movie

Jan 1

Most Watched

Forbidden Letters

twice

The Watermelon Woman

twice

Drive

twice

That Fertile Feeling

twice

Coming Out

twice

Last Film

Forbidden Letters

Jul 28

Genres, Countries & Languages

Drama
68 films
Comedy
51 films
Documentary
34 films
Horror
28 films
Romance
23 films
Thriller
21 films
Music
19 films
Fantasy
16 films
Crime
11 films
Mystery
10 films
USA
138 films
France
18 films
UK
13 films
Germany
11 films
Canada
9 films
Spain
4 films
Japan
3 films
Italy
1 film
Australia
1 film
Monaco
1 film
English
234 films
French
20 films
German
10 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Japanese
3 films
Hungarian
2 films
Thai
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Evan’s most liked review

Disclosure

This is very much the trans equivalent to the film adaptation of The Celluloid Closet -- it's shallow and scattershot, more focused on reinforcing an already established canon rather than elevating films from the past that could be empowering to people, had they not fallen into obscurity. Would something like The Queen even be so prominently featured here had it not been restored last year?

More reviews

Evan’s most liked list

Pride Month 2020

Some recommendations. All of these are available online from various sources.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Flesh Feast
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Last Hello

Films Evan watched in 2020

  • Forbidden Letters
  • Multiple Maniacs
  • Clifford
  • The Watermelon Woman
  • Adam & Yves
  • Good Hot Stuff
  • Drive
  • Mucho Mucho Amor
  • Sheila E.: Live Romance 1600
  • Mommie Dearest
  • Drop Dead Gorgeous
  • Le beau mec
  • Girl 6
  • That Fertile Feeling
  • The Hills Have Eyes
  • Herstory of Porn: Reel to Real
  • A.
  • Disclosure
  • Linda/Les and Annie
  • Sluts & Goddesses Video Workshop
  • Jellyfish Sandwich
  • Green
  • Sodom
  • You Don't Nomi
  • Passing Strangers
  • Fertile La Toyah Video Magazine #2: The Kinky Issue!
  • Forbidden Letters
  • Fertile La Toyah Video Magazine: Inaugural Issue
  • Coming Out
  • Flesh Feast
  • Sweet Bird of Aquarius
  • Bruce and Pepper Wayne Gacy's Home Movies
  • Super 8½
  • Hustler White
  • Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things
  • I Know What It's Like To Be Dead
  • Frisk
  • Totally Fucked Up
  • The Watermelon Woman
  • Under the Cherry Moon
  • Je, Tu, Il, Elle
  • Young Soul Rebels
  • Gay USA
  • Siesta
  • Superdyke Meets Madame X
  • My Third Wife, George
  • Rad
  • DiAna's Hair Ego: AIDS Info Up Front
  • Blood Games
  • The Severed Arm
  • But I'm a Cheerleader
  • The Lollipop Generation
  • That Fertile Feeling
  • Norman... Is That You?
  • The Living End
  • Coming Out
  • Dream Age
  • Women I Love
  • Sisters!
  • Positive
  • Loads
  • Double Strength
  • Multiple Orgasm
  • Bent Time
  • Shakedown
  • Catalan
  • T.G.: Psychic Rally in Heaven
  • Broken English
  • Video Album 3
  • The Last Hello
  • 1980 Seven
  • Haircut
  • Word Is Out: Stories of Some of Our Lives
  • Sync Touch
  • Will You Dance With Me?
  • Going Nowhere
  • In the Shadow of the Sun
  • After Cease to Exist
  • From the Files of the Pyramid Cocktail Lounge
  • Plastic Rap with Frieda
  • Frieda! (The Movie)
  • The Troublemakers
  • The Yo-Yo Gang
  • Chinese Characters
  • Brand X
  • Oblivion
  • Ophelia
  • The Cat Lady
  • Razor Head
  • Gay Tape: Butch And Femme
  • Tricia's Wedding
  • Christmas U.S.A
  • The Geography of the Body
  • Listen To This
  • The Dagmar Onassis Story
  • Psykho III: The Musical
  • A Gay Day
  • The Secret of Wendel Samson
  • Love Hospital Trailer
  • Overstimulated
  • Jungle Island
  • The Yellow Sequence
  • Gay Man's Guide to Safer Sex
  • Flaming Creatures
  • Respectable Creatures
  • Hot Air Specialists
  • Song for Rent
  • I Was a Male Yvonne De Carlo
  • No President
  • Sparkle's Tavern
  • The Flower Thief
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • BloodSisters
  • My Father Is Coming
  • A Coupla White Faggots Sitting Around Talking
  • Audience
  • Jubilee
  • Women in Revolt
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • Cabaret
  • That Cold Day in the Park
  • Dolly Dearest
  • Pale Blood
  • Model Shop
  • Clue
  • Beastie Boys Story
  • I, a Man
  • The Nude Restaurant
  • Chelsea Girls
  • Dialogue with Che
  • Pulse
  • 3 Women
  • Sync Touch
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Images
  • Shelf Life
  • Autre fois j'ai aimé une femme
  • Private Imaginings and Narrative Facts
  • Remembrance: A Portrait Study
  • Excursion
  • Watts with Eggs
  • Drips in Strips
  • Eye Music in Red Major
  • Visual Variations on Noguchi
  • Poem Posters
  • A Very Brady Sequel
  • The Brady Bunch Movie
  • My Best Friend's Wedding
  • Phantom of the Paradise
  • WR: Mysteries of the Organism
  • Stop!
  • Klute
  • Shampoo
  • Book Club
  • Troop Beverly Hills
  • Foxy Brown
  • Poltergeist
  • Hardcore
  • Teen Witch
  • Anguish
  • Deadline
  • Patty Hearst
  • Desperately Seeking Susan
  • Malabimba
  • Theory of Obscurity: A Film About the Residents
  • Recorder: The Marion Stokes Project
  • Ghost World
  • Variety
  • Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records
  • In Fabric
  • Targets
  • Lions Love
  • Class of 1984
  • Bible!
  • Submit to Me
  • You Killed Me First
  • The Right Side of My Brain
  • Fingered
  • Brewster McCloud
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Laurin
  • Ask Any Buddy
  • Nowhere
  • Put More Blood Into the Music
  • The Legend of Leigh Bowery
  • Kids
  • Fox and His Friends
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • How Do I Look
  • Polyester
  • Kamikaze Hearts
  • Savage Intruder
  • SubUrbia
  • Tattoo
  • Falconhead
  • The Destroying Angel
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Defiant Ones
  • Timecrimes
  • Sticks and Stones
  • Candyman
  • Lions Love

See all 249

World Map

Highly rated films Evan is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Black Is King
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more