Sort by

madalyne has logged 611 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Race for Your Life, Charlie Brown

Race for Your Life, Charlie Brown

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doom

Doom

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween Party

Halloween Party

2019
×
½
Read the review Edit this entry