madalyne has logged 79 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prom Night

Prom Night

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Undergods

Undergods

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Found

Found

2012
×
★★
Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Between Worlds

Between Worlds

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saturday the 14th

Saturday the 14th

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bellflower

Bellflower

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fried Barry

Fried Barry

2017
×
Edit this entry  
13
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★
Read the review Edit this entry