Sort by

madalyne has logged 60 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★½
Edit this entry  
31
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pet

Pet

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honeymoon in Vegas

Honeymoon in Vegas

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judgment Night

Judgment Night

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Splinter

Splinter

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry