Harold has logged 305 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inspector Gadget

Inspector Gadget

1999
×
★½
Edit this entry  
14
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mothra

Mothra

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
21
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Smart House

Smart House

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Making of 'Cape Fear'

The Making of 'Cape Fear'

2001
×
★★½
Edit this entry  
11
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry