Sort by

Thijs has logged 79 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Next Guest with David Letterman and Volodymyr Zelenskyy

My Next Guest with David Letterman and Volodymyr Zelenskyy

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Patient

The Patient

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Louis

Louis

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What's Left?

What's Left?

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Prima Facie

National Theatre Live: Prima Facie

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pistol

Pistol

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry