schue has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swordfish

Swordfish

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Four Seasons

The Four Seasons

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stargate

Stargate

1994
×
★★
Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beowulf

Beowulf

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Left Behind and the Translation of God

Left Behind and the Translation of God

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Left Behind: The Movie

Left Behind: The Movie

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry