• I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • An American Pickle

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Greyhound

    ★★½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Love Wedding Repeat

    ★★½

  • All the Bright Places

    ★★★½

  • The Photograph

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Lamp Life

    ★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Forky Asks a Question: What Is Reading?

  • Forky Asks a Question: What Is Cheese?

  • Forky Asks a Question: What Is a Pet?

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Forky Asks a Question: What Is a Computer?

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Love?

  • 1917

    ★★½

  • Forky Asks a Question: What Is Time?

  • Forky Asks a Question: What Is Art?

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Knight Before Christmas

  • Forky Asks a Question: What Is a Friend?

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Forky Asks a Question: What Is Money?

  • Last Christmas

    ★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Gemini Man

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Saria

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • The Lion King

    ½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★