Sort by

sciallacooper has logged 143 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Top Gear: US Special

Top Gear: US Special

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rock the Boat

Rock the Boat

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Information

Information

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Outer and Inner Space

Outer and Inner Space

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Riddle of Lumen

The Riddle of Lumen

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Baa Baa Land

Baa Baa Land

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chinese Series

Chinese Series

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Kit Kat

Kit Kat

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How Yukong Moved the Mountains

How Yukong Moved the Mountains

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Five Girls and a Rope

Five Girls and a Rope

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Words

Last Words

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye Uncle Tom

Goodbye Uncle Tom

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Whitehall: I'm Only Joking

Jack Whitehall: I'm Only Joking

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Voice of the Moon

The Voice of the Moon

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Screen Test: Lou Reed

Screen Test: Lou Reed

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Who's Harry Crumb?

Who's Harry Crumb?

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cat Food

Cat Food

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Process Red

Process Red

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Room 666

Room 666

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry