jade has logged 57 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Together Now

All Together Now

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Box

The Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lippy

Lippy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Undo

Undo

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Five Steps to Accept Farewell

Five Steps to Accept Farewell

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice: Crack of Season

Alice: Crack of Season

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christmas Dumplings

Christmas Dumplings

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Reef

The Reef

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Flagged

Flagged

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry