RSS feed for Finn

Finn has logged 76 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shivers

Shivers

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mad Hatter

The Mad Hatter

1940
×
Edit this entry  
18
Reason and Emotion

Reason and Emotion

1943
×
Edit this entry  
17
Dead Birds

Dead Birds

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joshy

Joshy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Western

Western

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Above

The Above

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Horse

The Horse

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
★★½
Edit this entry  
18
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry