RSS feed for Finn
  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★★

    Glad to have finally seen this, I've had the DVD out from netflix for... let's not talk about it. Didn't find it as difficult or ofputitng as I expected from its reputation, but I am pretty firmly in the tank for Lynch. I also have a fondness for really lo-fi digital video, so really there was a pretty slim chance I would dislike it. That doesn't mean that I know exactly what happened, though, but I do know that Laura…

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★½

    Honestly not quite sure what to make of it. I thought the more muted aesthetic people were worried about worked quite well, trading the original's bright colors for rich textures and even at its 2.5 hour run time i didn't feel that it dragged. I almost wish there had been even more with the witch coven, all those characters seemed so interesting but are left (probably rightly) pretty mysterious. But as wild as the climax is it didn't feel quite...…

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    i love the way he runs all those blades

  • Machorka-Muff

    Machorka-Muff

    ★★★½

    good to know newspapers have always been the same: running dogshit opinion pieces try to justify millitary shit using bad faith moral arguments

  • Pan's Labyrinth

    Pan's Labyrinth

    ★★★★

    I've been meaning to watch this for ages and it didn't disappoint, always nice when that happens. I'm surprised how little of the pale man there was but that's honestly perfect, having my expectations be off in how major that role is definitely allowed me to enjoy Doug Jones' less famous but more substantial performance as the faun even more. That man is a treasure. It obviously makes a great companion with The Devil's Backbone, both have a sadness to…

  • Demonlover

    Demonlover

    ★★★★

    this film leaves me with a fraught question, "how much hentai did olivier assayas watch to prepare for this." genuinely wild and one of the most "early-2000s" movies i've ever seen, in a good way. lots of good textures and shots through reflections and glass.

  • Shivers

    Shivers

    ★★

    This is a weird one for Cronenberg, a director I love, because it's stuck between the totally low budget and weird Stereo and his more fully realized films afterwards like Scanners and The Brood. It ends up not having the appeal for either for me, it's too controlled to have the novelty of seeing a film maker's early, passionate stumblings and it's not actually good enough to even be on like, Rabid's level. It's just kind of a slog outside…

  • Desert Hearts

    Desert Hearts

    ★★★★½

    my heart feels so full

  • Q

    Q

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    God I love that big fucking bird. A great cast, Moriarty is really next level dumb ass loser in this and Carradine is perfectly sick of his shit within minutes of meeting him. The effects are all fun as hell and it's all around just a blast. God Told Me Too is still my favorite of the Cohen fims I've seen because of how perfectly that one unfolds, this one felt a little slack in the middle and I don't think the murder side of the plot is as cleanly incorporated as it is in GTMT, but so far he's 3/3 on really great, bonkers movies.

  • Dead Birds

    Dead Birds

    ★★★

    Watched this because i saw twitter user bakoon talk about it and I don't regret it! I dug the mix of period piece and horror, did not dig so much some very bad cg and how many shots have a weird amount of headroom (maybe that second part is Shudder/s fault?). I kept expecting to eventually something crawling on the ceiling in the background unoticed by the characters but it never made sense. Also left pretty underwhelmed by the ending.…

  • 71 Fragments of a Chronology of Chance

    71 Fragments of a Chronology of Chance

    ★★★½

    big missed opportunity not cutting this down by two fragments. don't know if i've seen a film that takes guns as seriously as this, not as like a trite gun control thing but as how scary they are while at the same time being banal objects. i appreciate a movie with cinematography that uses greys and off-whites so well.

  • The Others

    The Others

    ★★★★

    Watched this on a whim because it starred Nicole Kidman and I'm very glad I did. As expected she's absolutely great, constantly expressing so much with just her eyes. You can really feel just how her nerves are on fire the entire film, even when she's projecting calm. Also had some solid child acting, and the rest of the cast is quite solid, especially Fionnula Flanagan. I'm sort of surprised to see that the music was composed by the director…