Scott has logged 309 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
22
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
03
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Party

The Party

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Edit this entry