• Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★

    From an animation perspective, this is a 5/5 film for sure. It honestly looks like one of those worlds you wish you could live in. Of course though this is what you expect. You know Disney are faultless in this department. Everything is there, save for the writing, the characters, the dialogue.

    Sadly this was a disappointment. I do appreciate the effort that went into the animation, but unfortunately this film is a poor man's Mulan. I'm not exactly going…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    It now comes as standard that big budget box office disasters like Justice League will be re-released with a fresh coat of paint as now we have Zack Snyder's new elongated cut. It's great that the film was made the way it was intended and it's defintely better than what preceded it, but unfortunately it's still a drab, boring, lifeless affair.

    It definitely have be better sense of scale than before. The cinematography is excellent to the point where many…

  • Apostasy

    Apostasy

    ★★★★★

    I saw the video Chris Stuckmann posted about his life being brought up as a Jehovah's Witness and I too want to share that I was also brought up in this organisation from childhood and I dont think people understand what it's like to be a member of JW because many who want to share these experiences can't out of fear of being shunned by family members and loved ones! I've always wanted to talk about what this movie has…

  • Justice League

    Justice League

    "I have an awful feeling the blu ray will be a "Director's Cut" with pieces of the plot cut out of this film."
    -an excerpt from my review of the film

    Today Warner Bros announce a new 'Snyder Cut' released on HBO.

    Can Warner Bros change this series to DLCEU?

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

    I usually love Quentin Tarantino's films but when I walked out of Once Upon a Time in Hollywood, I couldn't help but feel like I had just sat through probably the most disappointing film I have seen all year and possibly one of his biggest misfires to date. I mean I didn't exactly hate it, it's just that I couldn't help but find it completely self serving.

    Admittedly I do struggle a lot with the 'slice of life' type of…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I still stand by a lot of what I said in my original 3-star review of this film, but I have to admit I found it more enjoyable re-watching it. (Maybe watching a genuinely crap superhero film like Venom actually gives me more of an appreciation for the better crafted films like this one). It's a giant spectacle of a film when it comes to the action, but it's still heavily reliant on what you remember from the last 10…

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    If you've seen Alfonso Cuarón's previous work in films like Gravity or Children of Men, then you already know Roma going to be an absolutely stunning film to watch with some of the most beautiful cinematography you'll see all year and seeing this particular film in black and white is very reminiscent of auteurs like François Traffaut or Andrei Tarkovsky. Alfonso Cuarón himself is credited as the cinematographer for his own film and much like his previous work with Emmanuel…

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★

    Definitely a grower. While most of the effects in this film are very dated, and pretty much all of the performances are very over the top, I can't help but be won over by it. It's a part of the fun for me as most of the gore filled imagery is a good mix of hilarious and surreal at the same time. The way Jeffery Combs delivers some of the most absurd lines with a straight face just kills me…

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    I don't think I've seen a remake change so much, yet also still feel so faithful to the atmosphere of the original as Suspiria goes from being Dario Argento's candy coloured giallo nightmare to Luca Guadagnino's sinister mindfuck! To go from a tender LGBT romance film in Call Me By Your Name to this shows an extraordinary depth. I am convinced if the devil picked up a movie camera, the movie would look something like this!

    Suspiria is amongst the…

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    Sorry to say as much as I usually love the Coen Brothers, I absolutely hated this film and it pretty much feels like their version of Inherent Vice. While I admit the first short at least set the tone well and was so absurdly funny that it left me intrigued as to what would follow, unfortunately all I got was about 2 hours of boring pretentious waffle that goes absolutely nowhere. I was disappointed to hear this was not being shown in theatres and then I actually saw it. At least it's well shot and looks gorgeous I guess.

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    You know, I truly envy those of you sitting down to watch this with fresh eyes because there is something so satisfying about showing this to a friend and watch it blow their minds as every shocking twist and turn takes leaves them truly speechless, processing everything they just saw. Without a doubt in my mind, one of the best films I've ever seen, Oldboy is simply a masterpiece in visual storytelling and just as brilliant on multiple viewings as…

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★

    It's safe to say movie biopics have not been my strong suit lately. Bohemian Rhapsody is an entertaining movie overall largely because of the wonderful performance from Rami Malek as the legend that is Freddy Mercury and the music is obviously incredible as it's freakin' Queen. Unfortunately I think the creative imput from Brian May and Roger Taylor hurt this one when it came to the actual plot because I could not help but feel like it goes out of…