Sort by

Scott has logged 307 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Edit this entry  
20
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sweetest Sound

The Sweetest Sound

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Homicide

Homicide

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
13
The Christmas House

The Christmas House

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
★★
Edit this entry  
10
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fear and Desire

Fear and Desire

1952
×
Read the review Edit this entry  
10
Virile Games

Virile Games

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry